1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

Tento text vznikl jako reakce na článek na serveru mobil.idnes.cz

Ten tvrdí, že se mobilní telefony mohou vyrovnat kompaktnímu fotoaparátu. Porovnávají se v něm mobil Samsung Galaxy S6 a kompakt Panasonic DMC TZ-70. Myslím si, že test vyzněl až příliš dobře pro mobilní telefon. Proto se zde pokusím vrátit čest kompaktním fotoaparátům.

Je sice pravda, že za určitých podmínek může být S6 opravdu lepší než kdejaký mizerný kompakt, ale s kvalitním kompaktem se nemůže nikdy rovnat. Dokonce se nemůže rovnat ani s mizerným kompaktem v horších světelných podmínkách, kde je použit blesk, a už vůbec se nemůže žádný mobil, a to ani Galaxy S6, vyrovnat při pokusu o přiblížení focené scény pomocí zoomu.

Jaká zařízení budeme tedy porovnávat?

1. V nadpisu již zmíněný mobil Samsung Galaxy S4 GT-I9506 s 13Mpix snímačem.
2. Kompakt Olympus C-50, je to 12 let starý model s 5Mpix snímačem.
3. Kompakt Sony DSC-RX100 Mark II, což je 2 roky starý model s 21Mpix snímačem.

  • 01_samsung_S4
  • 02_olympus_C50
  • 03_sony_rx100ii

Že nemohu porovnávat 12 let starý compact s 5Mpix snímačem s moderním telefonem, který je osazen 13Mpix snímačem? Nechte se překvapit.

  • S4_preview

  • S4_preview_crop

My si hned ukážeme několik pokusných fotek. Bohužel Galaxy S6 nemám, ale snímač S6 bude jen o něco málo lepší než u S4. Jak to vím? Na stránkách dpreview.com je porovnání několika telefonů, včetně S4, S5. Mobil S4 se moc neliší od S5, dokonce bych řekl, že S4 je o něco lepší. A proto se S6 nebude moc lišit od S4. A i kdyby, kvalita S6 rozhodně nevyrovná rozdíly, které si zde ukážeme.
Než však začneme porovnávat, podívejte se vlevo na ukázkovou fotku z S4. Podle této fotky by se mohlo zdát, že fotoaparát v telefonu Samsung Galaxy S4 je skvělý. Ale výřez z této fotky již naznačuje, že tomu tak nemusí být.


K vlastnímu testu:

Všechny fotky jsou zhotoveny přibližně stejným ohniskem a výřezy jsou udělány z fotek, které byly přeformátovány na stejnou velikost, aby se daly dobře porovnat. Snažil jsem se vyfotit scény ukazující právě ty rozdíly, které na fotkách v článku z mobil.idnes.cz vidět nejsou.

Fotil jsem 2 různé scény, venku (z okna bytu) a uvnitř můj domácí nepořádek. Obě scény jsem také vyfotil "oddáleně" bez zoomu a "přiblíženě" se zoomem. Z těchto fotek si můžete udělat představu, jaké je celkové podání výsledného snímku. Následně jsem z těchto fotek udělal výřezy, které jsou níže, aby se daly porovnat jednotlivé detaily.

Fotky zmenšené na šířku 1024 bodů:
- V prvním sloupci jsou fotky z Olympusu, ve druhém ze Sony a v třetím ze Samsungu
- Jen upřesním, že v předposlední řadě není záběr z porna, ale ze seriálu Hra o trůny. cool

  • Olympus C-50 (exteriér bez zoomu)
  • Sony RX-100 M2 (exteriér bez zoomu)
  • Samsung Galaxy S4 LTE+ (exteriér bez zoomu)

  • Olympus C-50 (exteriér se zoomem)
  • Sony RX-100 M2 (exteriér se zoomem)
  • Samsung Galaxy S4 LTE+ (exteriér se zoomem)

  • Olympus C-50 (interiér bez zoomu)
  • Sony RX-100 M2 (interiér bez zoomu)
  • Samsung Galaxy S4 LTE+ (interiér bez zoomu)

  • Olympus C-50 (interiér se zoomem)
  • Sony RX-100 M2 (interiér se zoomem)
  • Samsung Galaxy S4 LTE+ (interiér se zoomem)

Výřezy z originálních fotek přesamplované na stejnou šířku 640 bodů:

  • Olympus C-50 (exteriér bez zoomu - výřez)
  • Sony RX-100 M2 (exteriér bez zoomu - výřez)
  • Samsung Galaxy S4 LTE+ (exteriér bez zoomu - výřez)

  • Olympus C-50 (exteriér se zoomem - výřez)
  • Sony RX-100 M2 (exteriér se zoomem - výřez)
  • Samsung Galaxy S4 LTE+ (exteriér se zoomem - výřez)

  • Olympus C-50 (interiér bez zoomu - výřez)
  • Sony RX-100 M2 (interiér bez zoomu - výřez)
  • Samsung Galaxy S4 LTE+ (interiér bez zoomu - výřez)

  • Olympus C-50 (interiér se zoomem - výřez)
  • Sony RX-100 M2 (interiér se zoomem - výřez)
  • Samsung Galaxy S4 LTE+ (interiér se zoomem - výřez)

Myslím, že výsledek hovoří za vše:

V testu jasně vítězí fotoaparát Sony DSC-RX100. Fotoaparát Olympus ani telefon Samsung se kvalitou fotografií k vítěznému kompaktu Sony ani trochu nepřibližují.

Dále je vidět, že ve scéně s kostelem a bez zoomu jsou fotky pořízené mobilem podobné fotkám pořízeným dvanáct let starým kompaktem s 5Mpix snímačem. Ale i zde jsou vidět rozdíly. Mobil má malý dynamický rozsah a používá zbytečně velkou kompresi. To ostatně odpovídá velikosti snímků, které mají jak z Olympusu, tak ze Samsungu cca 2MB. Naproti tomu soubory vítězného Sony mají v průměru 5 až 6MB.

Při cca 3,5 násobnému zoomu je vidět, že mobil už definitivně ztrácí i na starý Olympus.

Ve scénách uvnitř pokoje, kde jsou horší světelné podmínky, zaostává mobil ve všech směrech za oběma kompakty. O poslední sérii fotek už snad ani nemluvím, protože ta je pro mobil totální fiasko! To bych tu scénu lépe namaloval pastelkama, než vyfotil mobilem!

Technické okénko:

Proč mobil dopadnul tak zle? Protože mobily a s nimi i některé kompakty mají nekvalitní snímače a objektivy. U snímačů je problémem malá velikost a velké rozlišení. Můžete tak srovnat kvalitu snímače v mobilu s některými snímači v mizerných kompaktech, ale nemůžete srovnávat snímač v mobilu o velikost pouze cca 1/2.6" (9mm) se snímačem Sony RX100 o velikosti 1" (25.4mm), nebo dokonce větších, které se nacházejí v (bez)zrcadlovkách cca 1.5" (38mm i víc).

A jak se mohl můj starý kompakt s 5 megapixely vyrovnat mobilu s 13 megapixely? Jednoduše, velikost snímače Samsungu a Olympusu je přibližně stejná. Ale tím, že na stejné ploše je v případě Olympusu méně pixelů, neboli fotocitlivých buněk, jsou tyto buňky u Olympusu větší a tím také kvalitnější. Jinými slovy dokáží zachytit více světla než malé buňky snímače Samsungu. Je tu také až přílišná komprese dat, která z 13Mpix snímače Samsungu udělá jen 2MB soubory na úrovni 5Mpix fotoaparátu Olympus.

Dále je důležité, že i starý Olympus C-50 má optiku se zoomem. Naproti tomu mobily (až na výjimky) mají objektivy bez zoomu a přiblížení je docíleno pouze digitálně. Naopak pevný objektiv v mobilech může mít i své výhody. Díky své jednoduchosti zaručuje dobrou světelnost při zachování jisté "kvality".

Další velký rozdíl je v blesku. Mobil totálně deklasuje jeho LED, která se blesku v kompaktech nemůže nikdy vyrovnat.

Rozdílů je mnohem víc, ale tento článek je zaměřen právě jen na tyto 3: snímač, optika (neboli objektiv) a blesk.

Jedna zajímavost:

Je zvláštní, že aplikace mobilních telefonů dnes obsahují lepší a propracovanější funkce než veškeré kompakty či zrcadlovky. Uvedu pár příkladů:

1. HDR, které vystřelí snímky daleko rychleji.
2. Panoramatické fotky, které mobil skládá na displeji během focení.
3. Nekonečná panoramata.
4. Vymazání pohybujících se předmětů.
5. Vícenásobný záznam pohybujícího objektu na jedné fotce.
6. A kolikrát i lepší vyvážení bílé.

Je toho samozřejmě mnohem víc a o propojení s Internetem snad ani nemá cenu mluvit.

Ale i kvalitní kompakty mají něco navíc:

Je to možnost fotit do RAW formátu. Jak to vypadá když použijete RAW si ukážeme na posledním příkladu ze Sony RX100. Funkci RAW možná budou mít i nějaké mobily, ale vzhledem ke kvalitě jejich snímačů to nemá valného smyslu.

  • Sony RX-100 JPG
  • Sony RX-100 RAW

První snímek je pořízen jako JPG, druhý potom jako RAW a až v počítači převeden na JPG. Jak je vidět, tak focení do RAWu posouvá kvalitu výsledné fotografie zase o něco výš.

Shrnutí na závěr:

Moderní mobilní telefony se opravdu za dobrého světla a bez zoomu mohou vyrovnat špatným kompaktním fotoaparátům. Ale než zahodíte svůj kompakt a poběžíte koupit Samsung Galaxy S6, uvědomte si, že focení není jen o pořizování skvěle nasvícených statických snímků a že žádný mobil není skutečný fotoaparát. Dokud nebudou mít mobily kvalitní snímače, objektivy a blesky, nebude se moci žádný mobil ani v nejmenším přiblížit kvalitou pořádnému modernímu kompaktu, jakým je například zde testovaný Sony DSC-RX100. Navíc jak bylo vidět na testovacích fotkách, dokonce i 12 let starý Olympus C-50 prokázal své kvality v boji proti, svého času, jednomu z nejlepších fotomobilů, Samsungu Galaxy S4.

Když si zde všechno pozorně přečtete, vtírá se jedna otázka. Proč výrobci do mobilů dávají senzory s tolika megapixely, když výsledné fotografie jsou na úrovni pětimegapixelového kompaktu? Odpověď je: uživatel. Uživatel si při možnosti výběru zvolí vždy víc. Víc megapixelů, větší rozlišení displeje, větší uhlopříčku, víc jader CPU, větší paměť RAM nebo dražší oproti lacinému. Jenže zde se ukázalo, že více nemusí notně znamenat lépe. Totéž platí u všech vyjmenovaných vlastností. Ale to už je na jiný článek.

Pro úplnost ještě originální fotky ke stažení v ZIPu (37.8 MB) jsou zde.

Comments powered by CComment