Proč jsem se rohodnul pro Banana PI jako NAS? Protože se to díky mizerné podpoře hardware na multimediální Android centrum moc nehodí. Což jsem popsal v předchoím článku. Hodí se to však na spoustu dalších věcí, tak proč z toho neudělat NAS? Moje stará NASka od QNAP už výkonově nestačila a navíc se systém instaluje na pevný disk a tak na disku neustále dochází k I/O operacím a zabraňuje mu k přepnutí do stand-by režimu. Nebo jako v mém případě když zvolíte krátkou dobu uspání, tak se disk neustále vypíná a zapíná. Já jsem se zhrozil, při zjištění, že mám za 3/4 roku po zakoupení nového disku celkem 6300 startů. Banana PI se tak jeví jako nejlepší kandidát na NAS, protože systém běží na SD a na pevný disk se přistupuje jen, když si uživatel vyžádá přístup. Někdo může namítnout "Co když odejde SD karta, tak přijdu o celý systém!". Ano to je pravda, ale stačí si udělat image z SD, někam si ho uložit a kdykoli vám SD karta odejde, vezmete novou a během 15minut máte svou NASku zpět. Rozhodnutí tedy padlo a Banana PI slouží skvěle jako NAS. A já po týdením testování mohu jen doporučit. Kvalitní NAS stojí 7000 a výš, tady máte NAS v hodnotě 1500 a funguje skvěle. Pokud budete chtít více disků na RAID, stačí jen koupit úložiště s eSATA (Což je ale minimálně 3000,-). Já zůstal u jednoho a mirroruji prozatím na USB a do budoucna plánuji mirroring k bratrovi.

Po asi týdením vybírání distribuce jsem nakonec vybral Bananian je minimalistický a co si tam nainstalujete, tak to máte a pustil jsem se do nastavování a sestavování hardware.

Pro sestrojení NASu jsem použil zdroj 12/5V a napájím s ním zároveň disk tak Banana PI. Krabičku jsem zatím vzal provizorní, ale na její výměnu bude ještě čas. SD kartu doporučuji rychlejší, hlavně jde o co nejmenší přístupovou dobu. Zde mohu doporučit Kingston SDHC 16/32GB UHS-I Class 10 Ultimate, nebo ADATA Premier SDHC 16/32GB UHS-I Class 10. Naopak velkým zklamáním byla Sandisk Exterme 16GB a její extrémě dlouhá přístupová doba.

Vše co jsem potřeboval bylo ve zkratce toto:
1. Instalace
2. Lokalizace
3. Nastavení serveru
4. Služby jako SAMBA/CUPS, DLNA, VPN apod.
5. Vlastní Kernel

Probrouzdal jsem mnoho stránek, ale ne všechny byly k užitku, tady je seznam těch, které k užitku jsou:
Stažení a instalace na SD kartu: https://www.bananian.org/download
Fórum, které občas pomůže, ale nečekejte zázraky: http://forum.lemaker.org/forum.php
Ryad's blog, který pomůže s akcelerací 2D/3D a dalšími věcmi: http://blog.eldajani.net/category/banana-pi/
FAQ který pomůže s nastavením systému: http://wiki.lemaker.org/FAQ
Tvorba vlastního jádra: http://wiki.lemaker.org/Building_u-boot,_script.bin_and_linux-kernel

No a pak už jen bastlit. Ale neboje nic tak hrozného to nebylo. Po pár nocích nastavování je vše hotovo a já mám velikou radost, že vše funguje na 100% narozdíl od multimediálního centra.

Pokud by vás vše zajímalo, tak se rád podělím o zkušenosti a popřípadě napíšu o NAS serveru z Banana PI podrobný instalační manuál.

Comments powered by CComment

We use cookies
Cookies jsou pužita pouze pro provoz webu, nemám zde žádné reklamní bannery, neukládám žádná perzonální data, ani jinak nevyužívám jiné údaje.